5 клас Українська мова ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-ukra-nsko-movi-u-5-klasi-na-temu-odnoridni-chleni-rechennya-koma-mizh-odnoridnimi-chlenami-86537.html
https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-z-ukrainskoi-movi-dla-5-klasu-na-temu-odnoridni-cleni-recenna-103840.html
https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-ukra-nsko-movi-u-5-klasi-na-temu-odnoridni-chleni-rechennya-koma-mizh-odnoridnimi-chlenami-86537.html
https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-z-ukrainskoi-movi-dla-5-klasu-na-temu-odnoridni-cleni-recenna-103840.html
Мета: поглибити
поняття про однорідні члени речення;
формувати вміння й навички учнів розпізнавати в реченнях однорідні члени, правильно
інтонувати речення з однорідними членами, складати речення, доцільно
використовуючи однорідні члени речення, розставляти правильно розділові знаки в реченнях з однорідними членами, знаходити й виправляти пунктуаційні помилки;
розвивати
логічне мислення, пам’ять, усне й писемне мовлення;
виховувати любов
до мови, свідоме послуговування українською мовою в усіх царинах життя;
гордість за свій народ; пізнавальний інтерес.
Обладнання: підручник, таблиця «Однорідні члени речення»,
дидактичний матеріал, тлумачний словник, проектор, репродукції картин О.Г.Сластіона.
Мова росте елементарно,
разом з душею народу.
Іван Франко
Хід уроку
І
Актуалізація опорних знань
Діти, з першого
дня нашої зустрічі мандруємо ми містами великої країни Мови. Що ж за народ
мешкає в цій країні?
(Відповіді
учнів)
1.
Слово вчителя.
Звичайно, слова,
словосполучення, речення… Вони, як і ми, люди, народжуються, живуть,
розвиваються, старіють...
Ми з вами теж
частинка народу, але українського. Люди, як і народи, мають душу, яка постає через їхні вчинки, справи, думки.
– Що ж таке душа?
Словникова
робота.
Випереджувальне
завдання: з’ясувати лексичне значення слова душа за тлумачним
словником.
Душа – це
внутрішній психічний світ людини, її свідомість…
– Яка ж душа справжнього українця?
(Діти
висловлюють свої думки)
А про
український народ кажуть, що пісня – його душа. Така ж дзвінкоголоса, щира,
широка, проста, милозвучна, мелодійна, мудра, добра, близька, надійна, співуча,
сумна…
За висловом
Максима Рильського: «Синтаксис – це душа мови».
– Поясніть, як ви розумієте цей вислів?
– Що вивчає синтаксис?
Разом із
вчителем діти доходять думки, що оскільки синтаксис вивчає будову
словосполучень і речень, а речення виражає закінчену думку, то думка до думки - і
народжується текст, у якому ми висловлюємо свої помисли, переживання, те, що
хвилює нас, непокоїть, а також знаходимо слова підтримки для тих, хто їх чекає,
спонукаємо до гарних справ, налаштовуємо на творчу працю, допомагаємо творити
добро, дарувати любов і радість, передавати найтонші порухи душі, жити та працювати для своїх рідних, на користь Батьківщині.
Ми
вдячні гості міста Синтаксис, країни Мови й поважаємо місцеві закони, тому з
великою приємністю виконуємо усний синтаксичний розбір запропонованого речення.
Синтаксис – це душа Мови.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку (на екрані
репродукція картини художника О.Г.Сластіона. Портрет кобзаря Ф.Д.Кушнерика.
1928р.).
Діти самостійно
визначають мету уроку, зазначаючи, що мова – це пісня, а пісня – душа народу.
Кобзарі – це совість нації,а в їх піснях – правда і міць Батьківщини.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Спостереження
над мовним матеріалом (робота в малих групах)
Завдання:
прочитайте речення, укажіть у них слова, що відповідають на одне й те саме
питання та відносяться до одного слова в реченні. Якими членами речення є ці
слова?
1. Кобзарі та бандуристи – це народні митці.
2. Вони повинні були володіти гучним, приємним голосом.
3. Співали на «розпуттях велелюдних», на майданах, на
ярмарках.
4. Я так люблю жагуче літо, і даль, і зоряну блакить.
5. Серце рвалося, сміялося, виливало душу.
Висновок. На те
саме питання, поставлене від того самого слова, у реченні може відповідати не
одне, а кілька слів. Такі члени речення називаються однорідними. Однорідними
членами речення можуть бути як головні, так і другорядні члени речення.
Робота за
підручником
1. Опрацювання теоретичного матеріалу - § 14 (за підручником
Заболотного О.В., Заболотного В.В.)
2. Звірити знання з таблицею на екрані проектора «Розділові
знаки між однорідними членами речення».
3. Вправа 111 (усно).
Учні з’ясовують,
що в реченні може бути не один, а кілька рядів однорідних членів, наводять
приклади.
ІV. Формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником
Виконання вправи 112
(письмово).
2. Вибірковий
диктант ( на екрані демонстрація відеоряду)
Завдання: виписати з вірша однорідні означення.
Слов’янська душа
золота,
Ти завжди
світові відома,
Широка, щира і
проста, –
Тобі
підступність не знайома.
Вся повна
музики, тепла,
Природи сяєвом
натхненна,
О, скільки
ніжності влила
Ти в звуки
Глінки і Шопена!
Але, як буря
загримить,
Стаєш ти грізна
і тривожна.
Тебе не вбити,
не зломить, –
Ти, наче день, непереможна.
Є.
Фомін
3. Проблемні
питання за варіантами (робота в парах).
І варіант
– Чому не потрібні коми між однорідними членами, хоч
сполучник і вживається двічі? Скласти
схему речення.
Шануй і поважай
матір і батька.
ІІ варіант
– Чому в першому реченні перед сполучником та коми немає, а в другому вона стоїть?
У рідному краї
весело співає серце та душа. У чужому краї хоч і не співає, та не забуває.
ІІІ варіант
– Чому не потрібні коми при повторенні сполучників у
цьому реченні?
Без пісні при
роботі, як кажуть у народі, ні туди ні сюди.
4. Гра
«Редактор»
Ви співробітники
газети, тому треба виправити помилки в поданих нижче реченнях, обґрунтувати.
а) Одесити й
школярі відвідали виставку «Народні співці-музиканти
на Україні».
б) Ми радіємо і
пишаємося успіхами наших пращурів.
в) Одні
виконавці, співаки, кобзарі, лірники або оповідачі виконують твір, пісню,
приймаючи відповідну позу.
г) «Горіли в
грубці дрова і захід сонця»,- натхненно виводив батько.
5. Творчий
диктант
З’ясуйте, на яку тему можна написати твір,
використовуючи слова.
Калина, дівчина, соловей, поле, гай, жаття, небо, вітер, сонечко, блискавка, діти, любов, пісня, щастя, Україна, радість, садок, гніздо, краса.
Сформулюйте тему та напишіть твір, уживаючи однорідні
й неоднорідні члени речення.
V. Підбиття
підсумків уроку.
Творча
колективна робота
Завдання: скласти усний
твір на лінгвістичну тему «Однорідні члени речення. Кома між однорідними
членами»
Діти згадують
особливості складання твору на лінгвістичну тему. Учитель починає зі вступу, учні «ланцюжком»
закінчують твір.
Зразок вступу.
Однорідні члени
речення дуже важливі для мовлення. Вони виконують різні стильові й синтаксичні
функції. У художньому стилі виступають у ролі епітетів, забезпечують більш
виразну емоційну оцінку.
VІ.
Домашнє завдання.
Підручник § 14,
вправа 115 або вправа 116.
УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНЕ СЛОВО В РЕЧЕННІ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ РЕЧЕННЯ
https://vseosvita.ua/library/ukr-mova-5-klas-uzagalnuvalne-slovo-108440.html
https://vseosvita.ua/library/ukr-mova-5-klas-uzagalnuvalne-slovo-108440.html
https://www.youtube.com/watch?v=GJ5d3fY7fPYhttps://naurok.com.ua/urok-
uzagalnyuvalne-slovo-v-rechenni-z-odnoridnimi-chlenami-dvokrapka-pri-uzagalnyuvalnih-slovah-u-rechennyah-z-odnoridnimi-chlenami-101214.html
uzagalnyuvalne-slovo-v-rechenni-z-odnoridnimi-chlenami-dvokrapka-pri-uzagalnyuvalnih-slovah-u-rechennyah-z-odnoridnimi-chlenami-101214.html
Повторення:
Однорідні члени речення — це такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання та відносяться до одного й того самого слова. Вимовляються вони з інтонацією переліку. Однорідними можуть бути як головні, так і другорядні члени речення.
Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка й тире при узагальнювальних словах
У реченнях з однорідними членами можуть бути узагальнювальні слова. Узагальнювальне слово своїм значенням охоплює всі однорідні члени в реченні та є завжди таким же членом речення: Між людьми видніються вози з усяким селянським добром: діжечками, скринями, плугами й деякими іншими домашніми речами.
Узагальнювальне слово може стояти перед однорідними членами речення або після них: І все поволі зникає: море, стелі, земля. На вершечку стрілецької гори, на горах і долинах — скрізь уже запанувала тиша.
Узагальнювальне слово виражається різними частинами мови, але найчастіше — займенником, іменником, прислівником: Усе навколо: дерева, птахи, люди — сповнене весняної, пружної, нестримної сили. З хати виходять люди: і дівчата, і молодиці, і чоловіки. На річці, у лісі, на полі — усюди німа тиша.
Найчастіше узагальнювальними словами виступають означальні та заперечні займенники: все, всі, кожний, всякий, ніхто тощо та прислівники місця та часу: скрізь, кругом, навкруги, всюди, ніде, завжди, ніколи: Папери були скрізь: і на столі, і на полицях, і навіть стіни були обліплені ними. Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то у вимові робиться пауза, а після узагальнювального слова ставиться двокрапка: Усе в чеканні: спілі краплі рос, земля і місяць, вишні і тополі.
Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів речення, то перед ним у вимові робиться пауза, а на письмі ставиться тире: Кожен кущик, горбок, долина, стежечка — усе це йому знайоме.
Якщо однорідні члени речення йдуть за узагальнювальним словом і не закінчують речення, то перед ними ставиться двокрапка, а після них тире: І все: і штурмуюче море, і голубіюче небо, і далекі, ледь окреслені хмари — пройняте легеньким серпанком рухливого.
Якщо при узагальнювальному слові є слова а саме, як-от, наприклад, то перед ними ставиться кома, а після них — двокрапка: Усяке птаство, як-от: деркачів, перепілок, куликів, курочок — можна було викосити косою з трав або впіймати.
https://www.youtube.com/watch?v=lhFA5Bm7asQ
Робота в зошитах.
Завдання: запишіть схеми речень з однорідними членами. Придумайте речення до кожної з них.
1) О, О, О...
2) О, а (але, та) О...
3) О, і О, і О...
4) О, О і О...
5) УС: О, О, О...
6) О, О, О — УС...
Завдання: запишіть речення, у яких підкресліть усі члени речення.
Усе: земля, вода, повітря - поснуло (М. Коцюбинський).
Усі квіти : маки, ромашки, волошки - тягнуться до сонця (М. Коцюбинський).
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
https://naurok.com.ua/test/uzagalnyuvalne-slovo-v-rechenni-z-odnoridnimi-chlenami-46103.html
https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/5-klas/vidomosti-z-sintaksisu-i-punktuatciyi-14562/dvokrapka-i-tire-pri-uzagalniuvalnikh-slovakh-u-rechenniakh-z-odnoridnimi_-39117/TeacherInfo
Усі квіти : маки, ромашки, волошки - тягнуться до сонця (М. Коцюбинський).
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
https://naurok.com.ua/test/uzagalnyuvalne-slovo-v-rechenni-z-odnoridnimi-chlenami-46103.html
https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/5-klas/vidomosti-z-sintaksisu-i-punktuatciyi-14562/dvokrapka-i-tire-pri-uzagalniuvalnikh-slovakh-u-rechenniakh-z-odnoridnimi_-39117/TeacherInfo
1. Укажіть, який розділовий знак і де саме
потрібно поставити в цьому реченні:
Радощі
і чорну днину все я з вами розділю (П. Тичина).
а) тире після слова
«днину»;
б) двокрапку після слова
«все»;
в) кому після слова
«радощі»;
г) тире після слова
«все».
2. Позначте речення, у якому перед виділеним
сполучником потрібно поставити кому:
а) Осінь стояла напрочуд
погожа й тепла.
б) Степові волошки
дивляться на нас із трави, похитують своїми голівками і манять до себе.
в) Чорніє поле і гай і гори.
г) Налетів сильний і холодний вітер і зірвав
останні листочки.
3. Якщо узагальнююче слово стоїть перед
однорідними членами речення, то після нього ставимо:
а) кому;
б) тире;
в) двокрапку:
г) крапку з комою.
4. Однорідними членами речення можуть бути:
а) головні члени речення;
б) другорядні члени
речення;
в) головні та другорядні
члени речення;
г) службові частини мови.
5. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів речення, перед
ним ставиться
а) кома;
б) тире;
в) двокрапка;
а) кома;
б) тире;
в) двокрапка;
г) крапка з комою.
6. Узагальнююче слово в реченні виступає
а) завжди додатком;
б) завжди означенням;
в) тим самим членом речення, що й однорідні члени речення, до яких воно відноситься;
г)
завжди підметом.а) завжди додатком;
б) завжди означенням;
в) тим самим членом речення, що й однорідні члени речення, до яких воно відноситься;