7 клас Мова Складання анотації на книжку з використанням прислівників
https://vseosvita.ua/library/urok-rozvitku-movlenna-7-kl-skladanna-anotacii-na-knizku-z-vikoristannam-prislivnikiv-116193.html
https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-rozvitok-zvaznogo-movlenna-anotacia-31086.html
або
https://vseosvita.ua/library/urok-rozvitku-movlenna-7-kl-skladanna-anotacii-na-knizku-z-vikoristannam-prislivnikiv-116193.html
https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-rozvitok-zvaznogo-movlenna-anotacia-31086.html
Мета:
• навчальна: ознайомити семикласників з особливостями змісту анотацій, їх будовою й мовно-стилістичним оформленням; формувати розуміння практичного значення анотації; навчити складати анотацію;
• розвивальна: розвивати культуру усного й писемного мовлення, точність слововживання;
• виховна: прищеплювати любов до читання, шанобливе ставлення до книжки.
Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.
Міжпредметні зв'язки: українська література, світова література.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Аналіз тексту
► Прочитати текст. Підготувати запитання, на які можна знайти відповіді в тексті.
Анотація — це коротка характеристика змісту книжки. Декілька рядочків, зазвичай міленьким шрифтом, на першій або останній сторінці, де спеціалісти намагаються коротко й точно порекомендувати книжку.
Завдання анотації — звернути увагу на головне, зацікавити читача. Наприклад: «Книжка — перший переклад словника — довідника з історії географічних відкриттів і досліджень. У ній — біографії більше трьохсот видатних мандрівників і мореплавців усіх часів і народів».
Дуже коротко та якось невиразно? Ні, цілком достатньо, щоб зацікавити книжкою під назвою «300 мандрівників».
Звичка користуватися анотацією — одна з головних для вдумливого читача (З довідника «Юний книголюб»).
Лінгвістичне дослідження
► Прочитати наведені зразки анотацій. Порівняти їх, визначити спільне та відмінне.
Лелія : казки та оповідання для дітей / упоряд., авт. передм., ком. та прим. Л. В. Ушкалов. — К. : Основа, 2005. — 200 с.
Книгу становлять казки та пов’язані з жанром казки оповідання українських письменників-класиків: П. Куліша «Півпівника», Марка Вовчка «Дев’ять братів і десята сестриця Галя», Лесі Українки «Лілея», М. Коцюбинського «Хо», І. Франка «Фарбований Лис», Панаса Мирного «Казка про Правду та Кривду», Олени Пчілки «Про дідову та бабину дочку» й інші. Різні за тематикою та змістом, ці твори спираються на фольклорну традицію й відбивають у собі особливості українського народного менталітету.
Воронина Л. Суперагент 000. Нові пригоди: Дитячий детектив / Л. Воронина. — К., 2000. — 176 с.
Свої детективні розслідування веде нездоланний Суперагент 000 Гриць Мамай. Він побував «У пащі крокодила» та «У залізних нетрях», вирвався з «Пастки у підземеллі» та розгадав «Таємницю підводного міста».
Окрім того, він, між іншим, ще й встиг урятувати світ від неминучої загибелі!
Учіться висловлюватися (П. І. Білоусенко, Ю. О. Арешенков, Г. М. Віняр та ін.). — К. : Педагогічна преса, 1999. — 126 с.
У книзі в популярній формі подані поради й цікаві вправи творчого характеру до написання переказів, творів, доповідей (рефератів), виступів, ділових паперів — жанрів усного і писемного мовлення; розглядаються численні приклади практичного застосування набутих знань. Для учнів середнього та старшого шкільного віку.
Завдання для дослідження
♦ Про що ви дізналися з анотацій?
♦ Що в них спільного?
♦ Які дві частини можна виділити в структурі анотацій?
♦ Які складові бібліографічного апарату?
♦ Що спільного в тексті анотацій?
♦ Яким є призначення кожного з текстів? (1 — дає уявлення про зміст, 2 — радить познайомитися з книжкою.)
Результати дослідження
Анотація
Бібліографічний опис
|
Текст анотації
|
Автор
|
— жанр твору
|
Назва
|
— персонажі
|
Видавництво
|
— час місце дії
|
Рік видання
|
— короткий зміст
|
Кількість сторінок
|
— тема, адресат
|
Мовне оформлення анотації
В анотаціях найчастіше зустрічаються шаблонні (стандартні) вирази:
• у книзі зібрані;
• до книги увійшли;
• книга адресована;
• книга розрахована на широке коло читачів.
Але з метою зацікавлення читачів можуть використовуватися й нестандартні вирази:
• чому так трапилося, ви дізнаєтеся, прочитавши книгу;
• яку таємницю приховує герой;
• що з ним сталося.
V. КОНСТРУЮВАННЯ АНОТАЦІЙ
► Відновити текст анотації, розмістивши її структурні частини в потрібній послідовності. Дописати анотацію, дати оцінку книжці.
Пеппі Довга панчоха/ Переклад Л. Лунгіної. — К., 2001. — 201 с. Гумористична повість відомої швецької письменниці про чудесні подорожі й кумедні пригоди дівчинки на ім’я Пеппі Довга панчоха.
Ліндгрен А.
Повість
VI. ПІДБИВАННЯ ПІДСУМКІВ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Написати анотацію до своєї улюбленої книжки, щоб у читачів виникло бажання прочитати її.
Презентації або рекламного буклету.
або
Кількість книг збільшується щоденно. Книга сьогодні — це скарбниця знань. Протягом свого життя людина постійно звертається до цього джерела — за досвідом, за знаннями, за мудрістю. Книги — володарі простору.
Як розібратися в безмежному морі книг?
На допомогу нам приходить довідковий апарат, що складається з багатьох елементів: зміст, вихідні дані, передмова, примітки, покажчики імен ( покажчик – довідкова книжка або довідковий список у книжці), географічні покажчики, списки скорочень, коментарі, бібліографічні коментарі, анотації тощо.
III. Засвоєння теоретичного матеріалу в процесі виконання завдань і вправ творчого характеру
Робота зі словником
- Знайдіть у словнику визначення поняття «анотація». Прочитайте й поясніть своїми словами.
Анотація (спец.) — стисла бібліографічна довідка, характеристика змісту книги, статті.
Групова робота — складання списків рекомендованої літератури
Дослідження-спостереження
- Прочитайте декілька анотацій. Зробіть висновок про їхню структуру.
1. Учіться висловлюватися (П. І. Білоусенко, Ю. О. Арешенков, Г. М. Віняр та ін.)
У книзі в популярній формі подані поради й цікаві вправи творчого характеру до написання переказів, творів, доповідей (рефератів), виступів, ділових паперів — жанрів усного й писемного мовлення; розглядаються численні приклади практичного застосування набутих знань. Для учнів середнього та старшого віку.
2. Візінська М. С. Шкільний календар: родинні свята.
Навчальний посібник містить сценарії родинних свят, присвячені матері й батькові, братам і сестрам, бабусі й дідусеві, родині й родинній педагогіці, рідній хаті та пам'яті родоводу. Окреме місце посідають сценарії уроків, спрямовані на національно-родинне виховання школярів засобами літератури. Для вчителів української мови та літератури, організаторів позакласної роботи, керівників методичних об'єднань, студентів вищих навчальних закладів.
3. Шкода М. Н. Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу.
Світ українських традицій нескінченно багатий. Століттями складалася гармонійна система обрядів та вірувань, які на сучасному історичному етапі знову набувають популярності. Книжка розповідає про народні традиції, обряди та свята. Матеріали з української міфології й історії культури не залишать байдужим жодного читача. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників української культури.
Гра «Угадай твір за анотацією»
Текст 1
М. Стельмах. Гуси-лебеді летять. – К. : Центр навчальної літератури, 2017. –
140 с.
Автобіографічна повість М. Стельмаха зображує нелегке дитинство хлопчика Михайлика, у якого не було навіть чобіт. Але це зовсім не завадило йому
відчувати радість життя, помічати красу навколишньої природи, бути добрим і
милосердним, поважати хліборобську працю українського села. У книзі зібрані
спогади про рідних письменника – батька, матір, діда з бабусею. Саме від них
він отримав перші уроки людяності, відчуття прекрасного, здатність до мрії,
почуття гумору та проніс їх через усе своє життя.
Книга адресована школярам віком 10 – 15 років.
Текст 2 Б. Лепкий. Мишка. – К. : Школа, 2007. – 180 с.
Казка має підзаголовок: для малих і великих. І це не даремно. За фантастичними, казковими подіями криються великі істини: не треба бути скупим, не можна
збудувати свого щастя на воєнному лихолітті, на чужому горі та зубожінні. Мала мишка зрозуміла це й покарала, як могла, господаря, покинула теплий дім і
пішла жити в поле. Чому так трапилося, ви дізнаєтеся, прочитавши цей твір.
Книга розрахована на широке коло читачів.
Коментар учителя. Складові частини анотації: опис бібліографічних ознак книги, короткий переказ тексту, вказівка, кому ця книга адресована. Анотація зазвичай розміщується на другій сторінці книжки. У довідковій анотації можливі такі елементи: уточнення заголовка, відомості про автора, про обсяг матеріалу, про форму, зміст, жанр, призначення та структуру видання й інші особливості книги.
Загальна анотація характеризує друкований твір у цілому. Аналітична — окрему частину твору або якийсь аспект його змісту. Групова анотація є узагальненою характеристикою двох і більше творів, що близькі за тематикою.- Складові анотації
- Текст анотації
- Жанр твору
- Діючі особи
- Стислий зміст
- Тема, проблематика
- Адресат
- Відомості про автора
Слід визначити, що в анотаціях частіше за все зустрічаються шаблонні (стандартні) вирази:
- У книзі зібрані.
- До книги увійшли.
- Книга адресована.
- Книга розрахована на широке коло читачів.
Але з метою зацікавлення читачів (особливо в художній літературі) можуть використовуватися й нестандартні вирази:
- Чому так трапилося, ви дізнаєтеся, прочитавши книгу.
- Яку таємницю приховує герой?
- Що з ним сталося?
Групова робота — складання анотацій
- Скориставшись набутими знаннями та зразками, складіть таку анотацію на прочитану вами нещодавно книгу, яка б викликала в читачів бажання прочитати цю книгу.
- НЕ забудьте! Інструкція Як скласти анотацію (Підручник с. 90) 1. Подайте бібліографію: вихідні дані книжки. 2. Укажіть: – коли й де відбуваються події, про які розказано в книжці; – хто головний герой, чим він цікавий; – у яку ситуацію (несподівану, скрутну, цікаву) потрапляє цей герой; – які проблеми він прагне вирішити; – які перешкоди долає. Пам’ятайте: – обсяг анотації – 5-6 речень (1 – 2 абзаци); – складаючи анотацію, використовуйте прислівники; – не оцінюйте книжки! – мета анотації – зацікавити читача.
!V. Підсумок уроку
- Перевірка виконаних робіт, аналіз анотацій, створених групами, оцінювання роботи учнів на уроці.
Методичний коментар.
Оцінити роботу кожного учня на уроці можна за допомогою таблиці:
| Прізвище, ім'я учня | |
| Мій внесок у роботу групи, моє оцінювання своєї роботи | |
| Судження членів групи про мою роботу, їхнє оцінювання | |
| Оцінка вчителя |
- Мені вдалося гарно попрацювати впродовж уроку
- Під час роботи групи я читав, вносив пропозиції, виступав, записував пропозиції інших
- Відповідав на питання
- Я не зміг відповісти на питання щодо...
- Невеликий внесок
- Тільки слухав, нічого не робив
- Заважав роботі групи, говорив не за темою, говорив голосно, відволікав інших.
V. Домашнє завдання
- Напишіть анотацію на улюблену книжку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий